همایش راه طی نشده ویژه روز دانشجو

کی؟

  • آذر ۲۴, ۱۳۹۷
  • آذر ۲۴, ۱۳۹۷
  • ۱۳:۳۰
  • ۱۶:۰۰

کجا؟

  • اصفهان, دانشگاه صنعتی اصفهان, تالار 8 (شهید فتوحی),

مراد ثقفی در برنامه درآمدی بر پیشینه و آینده کنش‌های دانشجویی که توسط تشکل دانشجویی جمعیت سفیر دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شده بود به بیان نسبت جنبش‌ها و کنش‌های دانشجویی با امر سیاسی پرداخت و خاطر نشان کرد:
از منظر تاریخی باید بپذیریم که جنبش های دانشجویی در ایران دارای سویه‌های متناظر و متضاد بوده است.

وی ادامه داد: اهداف این جنبش‌ها ضد استعماری و ضد استبدادی بوده است و گاهی اوقات در کنار نیروهای استعماری قرار داشتند. کنش‌های دانشجویی در تمامی این سال‌ها یک ویژگی ثابتی داشته و این بوده است که همواره به واسطه احزاب و نیروهای سیاسی در جامعه مطرح شده است و دانشجویان هیچ وقت قدم مستقلی برنداشته‌اند.

این فعال مدنی در ادامه صحبت‌های خود گفت: در حوزه سیاست کنش دانشجویی در سال‌های اخیر نداشته‌ایم و دانشجو تا زمانی که ارتباط او با امر سیاسی ارتباط روشن تر نشود، راه ملی پیدا نخواهید کرد. چه اتفاقی افتاده در ارتباط دانشجو با امر سیاسی به وجود آمده که حرکت دانشجویی تضعیف شده است که خودش هم از خودش راضی نیست؟

او "تحقیرشدگی" را مشکل موجود در ارتباط بین دانشجو با امر سیاسی دانست و افزود: با تحقیرشدگی روبرو هستیم که دلایل متفاوت دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها تحقیر اقتصادی است و مدام این احساس حقارت در حال تکرار شدن است و به عقیده بنده در حوزه سیاست نیز تحقیر شده‌ایم.

این روزنامه‌نگار در ادامه صحبت‌هایش اظهار کرد: از سال ۸۰ تا ۸۴ به واسطه حوزه سیاست هم تحقیر و حقیر کرده است و به ما اجازه تفکر درباره راه برون رفت از وضعیت فعلی را نمی‌دهد. پس از پایان دوره دوم خاتمی مدام باید بین بد و بدتر انتخاب کنیم یا اصلا انتخاب نکنیم و هر دو راه باعث حقارت ما می‌شود.

وی گفت: دلایلی که در دوره‌های اخیر برای آن رای داده‌ایم میراث اتفاقاتی سال ۸۸ به بعد بوده است و دائما خود را کوچک و حقیر کرده‌ایم‌. وضعیت ما ناشی از حقیرشدگی سیاسی ما است و تا راه حلی برای آن پیدا نکنیم، نمی‌توانیم مسیری را پیدا کنیم‌. حرکت‌های دانشجویی به وجود می‌آمدند چون چشم‌انداز مشخص خوب یا بد داشتند‌

ثقفی ادامه داد: مسئله امروز این است که چشم‌انداز چگونه به وجود می‌آید؟ سوال دانشجویان امروز این است که نسبت ما با امر سیاسی چیست؟ برخی جواب می‌دهند که سیاست را رها کنیم. برخی دنبال فعالیت‌های اجتماعی رفته‌اند که به عقیده بنده راه حلی نیست و تقلیل دادن امر سیاسی به امر اجتماعی است.

وی در ادامه اظهار داشت: باید به سمت جامعه برویم ولی به نظر من باید امر اجتماعی را به امر سیاسی تبدیل کنیم. دستگاه اداری ما غیر از اینکه ناکارآمد است، گروهی را تربیت کرده که سیستم کشور را به نفع خود اداره می‌کنند. باید مسائل اجتماعی اطراف خود را شناسایی کنیم اما نه عنوان تعدادی خیّر بلکه به عنوان کاوشگر علل آن را کشف کنیم و براساس مطالبات خود رای دهیم و بخواهیم که یک کاندیدا بگوید چطور می‌خواهد به این مطالبات پاسخ دهد.

این فعال مدنی در ادامه صحبت‌های خود گفت: این راه باید توسط کنش دانشجویی باز شود و این راه همان سیاسی کردن امور اجتماعی است. باید به سمت مسائل اجتماعی رفت و دید چه اتفاقی می‌افتد که طرحی مانند بیمه
سلامت آن اتفاقات برای آن افتاد.

ثقفی در انتهای صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: برای رفتن از جایی که هستیم به جایی ‌که می‌خواهیم برویم باید یارگیری کرد، زیرا سیاست یعنی یارگیری.

برنامه راه طی شده/راه طی نشده روز ۲۴ آذرماه ۱۳۹۷ به مناسبت گرامیداشت روز دانشجو با حضور دانشجویان و دانشگاهیان، دکتر مراد ثقفی، بانو حمیده چگونیان و حضور آنلاین آقایان عماد بهاور و ابراهیم شمشیری در محل دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد