معرفی و نقد طرح کارورزی

جلسه ی معرفی و نقد طرح کارورزی با حضور یاشار دارالشفا و فرشاد اسماعیلی

گر چه طرح کارورزی قرار نیست در بهترین حالت بیش از ۱۵۰ هزار نفر نیروی کار را به خود جذب کند، ولی کارشناسان معتقدند که این طرح منجر به ارزان‌تر شدن نیروی کار خواهد شد.

به گزارش ایسنا، فرشاد اسماعیلی کارشناس اقتصاد اجتماعی، در نشست بررسی طرح کارورزی در دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: درباره بحث کاروزی باید بگویم هرجایی که بحث «کار» هست و بحث «روابط کار» هست، پایگاه ما «حقوق کار» است. حقوق کار تاریخچه‌ایی داشته، از جایی شروع شده و یه مسیری را طی کرده به واسطه اینکه کارفرمایان صاحب سرمایه و ابزارآلات تولید بودند همواره دست بالاتری در مناسبات کاری داشتند و همه مبارزات کارگری به این سمت بوده که این بالانس را بیشترکنند و وزنه حقوق کارگران را بالاتر بیاورند که تناسب حفظ شود چرا که به واسطه نداشتن وسایل تولید و ابزارآلات کار دست پایین‌تری داشتند.

وی ادامه داد: در ابتدا روابط کارگری به شکل اجاره اشخاص و موجری مستاجری بود به این ترتیب که شخصی کسی دیگر را به بیگاری می‌گرفت و بابت آن بیگاری دستمزدی به او داده می‌شد. این دوره «حقوق خصوصی» در حقوق کار است ما از این دوره گذر کردیم و به دوره «حقوق عمومی» در مناسبات کار رسیدیم یعنی شرایطی که دولت قانونی را وضع می‌کند. دو اصل در این موضوع قابل تامل است ابتدا «حمایتی بودن» قانون کار که مبنای آن حمایت از کارگر به این خاطر است که بالانس لازم ایجاد شود و اصل دیگر «آمره بودن» حقوق کار است که ویژگی دیگری برای تضمین امری بودن قوانینی ست که بین کارگر و کارفرما تعیین می‌شود. این مسیر هموار خوشایند کارفرماها و اقتصاددان‌هایی که وابسته و نزدیک به کارفرمایان بزرگ بودند، نبوده است. این قوانین به دنبال دست‌اندازی به حقوق کار بودند، یعنی به دنبال این بودند که کار را به سمت حقوق خصوصی ببرند.

برای مطالعه متن کامل،می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

http://isfahan.isna.ir/default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=67625

لینک صوت کامل همایش "معرفی و نقد کارورزی" با همکاری مشترک جمعیت سفیر و شورای صنفی:

https://t.me/safir_iut/304

کی؟

  • آبان ۲, ۱۳۹۶
  • آبان ۲, ۱۳۹۳
  • ۱۲:۰۰
  • ۱۲:۰۰

کجا؟

  • اصفهان, دانشگاه صنعتی اصفهان, مجموعه تالارها, تالارشهید فتوحی(تالار 8)